CR-ST85DAB-W
Compact Stereo Radio with DAB+, Bluetooth® Audio Streaming and Automatic Safety Alert function
Powerful DAB+ Compact Radio with Bluetooth® Audio Streaming
Experience premium stereo sound and innovative features with the high-quality DAB+ radio CR-ST85DAB! The large 6 cm IPS color display clearly shows all information, while the DAB+/FM tuner Automatic Safety Alert function ensures crystal-clear reception quality. In addition, music can be streamed directly from a smartphone or tablet via Bluetooth®.
Pagrindinės savybės
| 6 cm IPS color display (2.4 inches) |
| DAB+ / FM-RDS receiver with Automatic Safety Alert function |
| Bluetooth® Audio Streaming (V5.4) |
| Clock function incl. alarm and sleep timer |
| Pasirenkama meniu kalba |
| Sound EQ with 6 presets & individual bass/treble adjustment |
| Line-In/Out connection (3.5 mm jack) |
| Amplifier with 2 x 10 W RMS |
| Bass reflex stereo speakers |
| Remote control included |
Bendrosios savybės
| Ekrano tipas | 6,0 cm IPS color display |
| Nuotolinio valdymo pultas | 31-key Slim Type Remote |
Radijo savybės
| Tuner | Taip, FM with RDS |
| Tuner (DAB+) | Taip |
| Radijo duomenų sistema (RDS) | Taip |
| Radio Text | Taip |
| PTY (FM) | Taip |
| Automatic Safety Alert (ASA) | Taip, Please check the availability of the ASA service in your region at https://www.asa.radio/ |
| PTY (DAB) | Taip |
| DLS (DAB) | Taip |
| Number of Presets (FM) | 20 |
| Number of Presets (DAB) | 20 |
| Timer | Taip, Sleeptimer, Alarm |
Bluetooth bendrosios savybės
| Technologija | Version 5.4 Class 2 |
| Tobulesnio Audio Paskirstymo Profilis (A2DP) | Taip |
| Audio/video nuotolinio valdymo profilis (AVRCP) | Taip |
| Maximum Transmission Power | -2,05 dBm |
| Maximum service area | About 10m (Communication range may vary depending on the enviromental conditions) |
| Dažnių juosta | 2.402 GHz - 2.480 GHz |
Network Features
| Bluetooth | Taip |
Analogue Inputs/Outputs
| Auxiliary Input Jack (3.5mm) | Taip |
| Output Jack (3.5mm) | Taip |
Stiprintuvo savybės
| Maximum Stereo Output Power | 2 x 10 Watt |
Speakers
| Type | 2 x 3"(7,62 cm) Speaker |
| Configuration | Full Range Bass Reflex System |
| Grill | Fixed Metal Grill |
Audio specifikacija
| Maximum Practical Power | 2 x 10 Watt |
Radijo specifikacija
| FM Tuning Frequency Range | 87,5 ~ 108MHz |
| DAB+ Tuning Frequency Range | 174,928 MHz ~ 239,200 MHz (Band III) |
USB specifikacija
| USB sąsaja | USB-A is for software update (service use) only. Not for Music playback and charging. |
Power Specifications
| Energijos sąnaudos | 24 Watt |
| Stand-by Power Consumption | 0,5 Watt |
| Power Consumption in networked standby mode | 0,8 Watt |
| Power consumption at no-load | 0,07W |
| Power Supply | 100-240V AC 50/60Hz |
| DC Output | 12V / 2A / 24W |
| Average operational efficiency | 90,16% |
| Light load efficiency (10%) | 84,67% |
| Operational Temperature Range | 0 °C - 35 °C |
Dimensions & Weight
| Išmatavimai (PxAxG) | 245 x 145 x 105 mm |
| Weight (Net) | 1,7kg |





























