CR-ST120S-W
Smart radio with internet radio, Bluetooth, DAB+ and IPS color display
Perfect for your home!
Experience powerful sound and a state-of-the-art source selection with the CR-ST120S: a 2.4-inch IPS color display, 2 x 10 W RMS DSP amplifier, and bass-reflex speakers for clear and rich sound. Enjoy music via Spotify, Deezer, internet radio, or DAB+. In addition to these sources, this all-rounder also offers Bluetooth® streaming, USB, and a line-in input. A clock with two alarms and a sleep timer make the CR-ST120S a valuable companion for everyday use.
Pagrindinės savybės
| DAB+ & FM RDS Tuner |
| Internet Radio |
| Bluetooth audio transliavimui |
| Spotify Connect / Deezer-Streaming |
| USB and Line-In (3,5mm jack) inputs |
| 6,1 cm IPS color display (2.4 inches) |
| Clock function including Dual-Alarm and Sleeptimer |
| WiFi 802.11a/b/g/n (2.4GHz/5GHz) |
| 2 x 10W RMS Bassreflex Speaker-System |
| Bassreflex Stereo Speaker |
| 20 station presets / 10 Spotify presets |
| Remote Control via OKTIV App |
| IR-Remote Control |
| Available in 2 colors; Black and White |
Bendrosios savybės
| Ekrano tipas | 6,1 cm IPS color display (2.4 inches) |
| Nuotolinio valdymo pultas | 31-key Slim Type Remote |
| Remote Control App | Taip, (UNDOK App) |
Radijo savybės
| Tuner | Taip, FM with RDS |
| Tuner (DAB+) | Taip |
| Radijo duomenų sistema (RDS) | Taip |
| Radio Text | Taip |
| PTY (FM) | Taip |
| PTY (DAB) | Taip |
| DLS (DAB) | Taip |
| Number of Presets (FM) | 20 |
| Number of Presets (DAB) | 20 |
Bluetooth bendrosios savybės
| Technologija | Version 5.2 Class 1 |
| Tobulesnio Audio Paskirstymo Profilis (A2DP) | Taip |
| Audio/video nuotolinio valdymo profilis (AVRCP) | Taip |
| Išėjimo galia | 4.83 dBm |
| Maximum service area | About 10m (Communication range may vary depending on the enviromental conditions) |
| Dažnių juosta | 2.402 GHz - 2.480 GHz |
Network Features
| Wi-Fi | Taip |
| Internet Radio | Taip |
| Bluetooth | Taip |
| Spotify Connect | Taip |
| Deezer | Taip |
| Spotify Lossless Audio | Taip |
USB savybės
| Playable Files | MP3 |
| Compatible Media | Mass Storage Device |
| Repeat Playback | Titel / Folder / All |
| Random Playback | Taip |
Analogue Inputs/Outputs
| Auxiliary Input Jack (3.5mm) | Taip |
| Output Jack (3.5mm) | Taip |
Stiprintuvo savybės
| Maximum Stereo Output Power | 2 x 10 Watt |
Speakers
| Type | 2 x 3"(7,62 cm) Speaker |
| Configuration | Full Range Bass Reflex System |
| Grill | Fixed Metal Grill |
Audio specifikacija
| Maximum Practical Power | 2 x 10 Watt |
Radijo specifikacija
| FM Tuning Frequency Range | 87,5 ~ 108MHz |
| DAB+ Tuning Frequency Range | 174,928 MHz ~ 239,200 MHz (Band III) |
USB specifikacija
| Format | USB Host (Playback) |
| USB Standard | 1.1 Full Speed |
| Compatible Files | MP3 files with file extension <.mp3> |
| MP3 Bitrate (CBR/VBR) | 32 kbps to 320 kbps |
Network Specifications
| Wi-Fi IEEE Standard | IEEE 802.11 |
| Wi-Fi Protocol | a / b / g / n |
| Wi-Fi Security Encryption | WEP, WPA, WPA2 (PSK), WPS |
| Wi-Fi Frequency Range | 2,412 - 2,472 GHz |
| Wifi Output Power WiFi 2,4G | 14,88 dbm |
| Wifi Output Power WiFi 5G | 14,93 dbm |
Power Specifications
| Stand-by Power Consumption (less than) | 0,7 Watt |
| Power Supply | 100-240V AC 50/60Hz |
| DC Output | 12V / 2A / 24W |
| Operational Temperature Range | 0 °C - 35 °C |
Dimensions & Weight
| Išmatavimai (PxAxG) | 245 x 145 x 105 mm |
| Weight (Net) | 1,7kg |














